Астанада 2024 жылдың 11 жене 12 сәуірінде «Аялы алақан» акушерлік іс мамандарының I Халықаралықконгресі өтті.

Іс-шараның мақсаты - акушерлік қрізмет жұмысын жетілдіру және Қазақстанның денсаулықсақгау саласындағы акушерлердің рөлін арттыру. Конгресті ДДҰ, Назарбаев Университетінің Медицина Мектебі жене «University Medical Center» корпоративтік қоры қолдауымен ҚР ДСМ бастамасымен AYALA қайырымдылық қоры ұйымдастырды.

Оган Ресей Федерациясынан, Швециядан, Австралиядан, Латвия Республикасынан, Беларусь Республикасынан, Литва Республикасынан жене Қырғызстаннан 250-ден астам Қазақстан мамандары мен халықаралықсарапшылар қатысты.

Конгресс шеңберінде Еуропалық Одақ елдерінің мысалында акушерлік қызметтердің үлгілерін, жүктілік жене босану кезіндегі ұрықгың жағдайын диагностикалауга акушерлердің әсерін, перинаталдық шығындармен бірге жүретін акушердің рөлін, босану үйымдарындағы инфекциялық бақылауга әсерін жене басқа да маңызды кәсіби мәселелерді талқьілады. КР Денсаулықсақтау министрі А.Ш.Альназарованыңт айтуынша. «Акушерлік көмек жүйесіне инвестиция - бұл әрбір күткен жүктілік жене әрбір босану қауіпсіз болатын әлемді қалыптастыруда тағы бір қадам жасауга мүмкіндік береді!».

Назарбаев Уиверситетінің Медицина мектебінің вице-президенті жене деканы, доктор Массимо Пинателли «Акушерлер конгресі біздің денсаулық сақгау саласындагы білім беруді ілгерілетуге деген ұмтылысымызды көрсетедіжене барлық мүдделі тараптарға пайда әкелетін көпбейінді тәсілді қолдануға ықпал етеді» деп санайды.

I Халықаралық акушерлер конгресінің қазақстандық жене халықаралық спикерлері алғашкді медициналық- санитарлықкөмек моделінде акушерлік қызмет көрсетудің негізгі тәсілдері туралы практикалық тәжірибелерімен бөлісті, нақгы деректермен жұмыс істеу акушерлік практикада қалай көмектесетінін, ғылыми негізделген акушерлік практикадаеы негізгі сеттер туралы әңгімеледі.Осы іс-шара аясында акушерлерге: босанғаннан кейінгі қан кетудің алдын алуда пневматикалық емес шокқа қарсы костюмдерді (NASG) қолдану бойынша, жүкті  әйелдерге патронаждық қызмет көрсетудің әмбебап прогрессивті моделі бойынша және акушерлік практикадағы баска да өзекті тақырыптар бойынша шеберлік кластары өткізілді.

Солтүстік Қазақстан жоғары медицина колледжінің атынан акушерия және гинекология оқытушысы Веревкина Е.А. қатысты.

Конгресс - бүл әртүрлі мәдени және әлеуметтік контексттерде акушерлік практиканы жақсарту үшін білім алмасуға ықрал ететін жене стратегияларды қалыптастыратын мамандарға арналған бірегей алаң.